تبلیغات در اینترنتclose
طبقه بندی پیانوهای آکوستیک
.:: در حال بارگیری،لطفا کمی صبر نمایید... ::.
نام کاربری : رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم
عضویت
شما هنوز ثبت نام نکرده ايد و يا هنوز وارد اکانت کاربري خود نشده ايد از شما خواهشمنديم وارد شويد يا ثبت نام نماييد.

ارسال پاسخ جدید
نام تاپیک : طبقه بندی پیانوهای آکوستیک 88 بار دیده شد
ارسال ها 8
عضویت 5 /8 /1396
محل زندگی shiraz
تشکر ها 2
تشکر شده 1
طبقه بندی پیانوهای آکوستیک
ایا کالایی زیباتر از پیانو می شناسید؟ این گفته را وقتی در عمق وجود خود درک می کنید که پیانیست باشید. وقتی به مسافرت میروید دلتنگی شما از نبود پیانوتان شاید کمتر از دوری عزیزانتان نباشد. در هنگامی که بیرون از منزل هستید یکی از عواملی که باعث میشود در اولین فرصت به منزل خود باز گردید پیانوی شما است. در دنیا هیچ چیزی قابل مقایسه با آرامش و لذتی که در نواختن پیانو به شما دست می دهد وجود ندارد. پیانو تنها یکی از اسباب منزل شما نیست. هر چند که بی جان است، گویی ارتباطی معنوی بین شما برقرار است. سازی که بیان گر احساسات گوناگون شما است. شاید همسایه های شما بتوانند تشخیص دهند که شما هنگام نواختن پیانو در چه شرایط روحی خاصی قرار دارید.

توضیحات ببالا مقدمه ای بود برا بیان این نکته که خرید پیانو با تمام کاالهای مصرفی که خریداری مینمایید متفاوت است. زیرا که پیانوی شما مسئول انتقال احساسات درونی شما به نحوی شایسته است. در واقع شما شریکی خواهید داشت که بتواند گویای این احساسات باشد. بنابراین باید دوست شایسته ای برای خود انتخاب نمایید. یک دوست الکن و حقیر احساسات شما را به بدترین نحو ممکن انتقال خواهد داد.

باید دعاگوی بارتولومئو کریستوفری، مبدع ساده ترین شکل اولین پیانو باشیم. وی ایتالیایی بود. اما تکامل بعدی پیانو در قرن هجدهم صورت گرفت. بهترین تولید کنندگان پیانو در کشور آلمان شروع به ارائه این ساز با کیفیتی متفاوت نمودند. در ابتدا این ساز در خانه های اشرافی و سالن های اجرا قرار داشت. اما کم کم با تولید انبوه و کاهش قیمت آن سر از خانه های طبقه متوسط در آورد و یکی از اساسی ترین عوامل رشد موسیقی در قرن هجده و نوزده میالدی را سبب شد. از آن دوران تا کنون تکنولوژی ساخت پیانو تغییر فاحشی نداشته است. پیانو کاالیی است که تغییرات مد و گذر زمان از ارزش آن نمی کاهد.

پیانوهای آکوستیک به دو زیرمجموعه دیواری (Upright (و رویال (Grand (تقسیم بندی میشوند. تفاوتاصلی این دو مدل پیانو در مکانیسم اکشن آنهاست. به گونه ای که در پیانوهای گرند چکش از زیر به سیمهای افقی ضربه وارد میکند و به سبب جاذبه زمین حرکت چکشها به پایین سریعتر بوده و حالت اهرمی کالویه ها ملموس تر میباشد. اما در پیانوهای دیواری ضربه چکش به سیمهای عمودی وارد میشود و برگشت کالویه ها به سبب مکانیسم اهرمی خاص اکشن پیانوهای دیواری است.

طبقه بندی پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع آنها )از کف زمین تا بلندترین قسمت پیانو( بوده و هیچ طبقه بندی جامع ای که مورد تائید اکثریت کارشناسان حوزه موسیقی باشد وجود ندارد. ولی به نظر نویسنده، می توان طبقه بندی زیر را ساده ترین و در عین حال رایج ترین آن محسوب دانست.

1- پیانوهای اسپینت (Spinet) با ارتفاعی کمتر از صد سانتی متر. اسپینت ها کوتاه ترین سایز پیانوهای دیواری را تشکیل می دهند. این قبیل پیانوها به سبب ارتفاع کمی که دارند جای مناسبی برای قرار دادن کتابچه نت بر روی خود نخواهند داشت و به سبب کوچک بودن بیش از اندازه سیمها، دامنه صدایی محدودی دارند و بدین سبب کم کم از خط تولید بسیاری از پیانو سازهای دنیا حذف شده اند.

2-پیانوهای کنسول (Console)کمی بلندتر از اسپینت و با ارتفاعی بین صد الی صد و ده سانت می باشند. اوج شکوفایی این دسته از پیانوها در دهه های گذشته در کشور آمریکا رخ داد. تولید کنندگان پیانوی امریکایی این سری پیانوها را با تنوع ظاهری زیادی در طراحی و رنگ به بازار عرضه نمودند. هدف آنها جذب مشتریانی بود که اهمیت زیادی به هماهنگ بودن پیانو با اثاثیه منزل خود می دادند .

3-پیانوهای استودیو (Studio)پیانویی است که بیشتر در آموزشگاه های موسیقی و استودیوهای ضبط صدا می بینیم و ارتفاع آنها صد و ده الی صد و بیست و یک سانتی متر می باشد و به خاطر صفحه صدای بزرگتر و سیمهای بلندتر به صورت قابل توجهی صدایی بلند تر از پیانوهای کنسول دارند. به نظر نویسنده این رنج پیانوها بهترین انتخاب برای تمرین کردن و لذت بردن از صدای پیانو می باشند. در این رنج پیانوها شما عمده قابلیت های یک پیانوی استاندارد را خواهید داشت.

4-دسته چهارم پیانوهای حرفه ای (Professional)هستند. این دسته از پیانوها، بلندترین پیانوهای دیواری را تشکیل می دهند و عموما از 121 سانتی متر بلندتر هستند و ممکن است حتی تا ارتفاع 150 سانتی متر هم دیده شوند که البته این نمونه ها فقط در دهه های قبل تولید می شده و به پیانوهای دیواری گرند موسوم بوده اند.با این نوع پیانوهای دیواری قادر خواهید بود قوی ترین نتهای موسیقی را بنوازید.

در نظر داشته باشید پیانو سازهای آسیایی به سبب تولید انبوه و عدم استفاده از تکنولوژی و متلایر قابل قبول در ساخت پیانو مجبور شده اند که طول سیمها و مساحت صفحه صدای پیانو را افزایش دهند. بدون شک پیانویی با ارتفاع مثال 115 سانتی متر از برندهای معتبر پیانو سازهای دنیا شدت و حجم صدایی به مراتب بیشتر از پیانویی با ارتفاع حدود 130 سانتی متر یک تولیدکننده پیانوی غیر معتبر خواهد داشت. بنابراین تنها در نظر گرفتن ارتفاع پیانو مالک قابل قبولی برای انتخاب آن نیست.


دسته بعد پیانوهای گرند هستند که در ایران به اشتباه به پیانوهای رویال مشهورند و طبقه بندی آنها بر اساس طول )عمق( این پیانوها میباشد. طول پیانو از ابتدای کالویه تا آخر پیانو محاسبه میگردد

1-پیانوی گرند کوچک :(Grand Petite)این دسته از پیانوها، کوچکترین سایز پیانوهای گرند را تشکیل می دهند. عمق این دسته از پیانوها بین 135 الی 147 سانتی متر می باشد

2-پیانوی بیبی گرند :(Grand Baby)که دارای عمقی بین 147 الی 168 سانتی متر هستند. در نظرداشته باشید به سبب مکانیسم خاص پیانوهای گرند محل برخورد چکش به سیمها تا کالویه حدود 40 الی 50 سانتی متر بوده و طول سیمها به طبع از طول پیانو منهای این مقدار میباشد. به همین علت در واقع پیانوهای Grand Petite و Grand Baby از نظر تکنیکی پیانوهای قابل قبولی در نظر پیانوسازهای معتبر نیستند و خیلی از آنها در تولیدات خود پیانوهای Grand Petite و Grand Baby ندارند. باید بدانید که یک پیانوی دیواری از یک شرکت معتبر بسیار بهتر از یک پیانوی Grand Petite یا Baby Grandاز یک شرکت پیانو ساز غیر معتبر است. زیرا که طبق توضیح فوق، طول بلندترین سیمهای یک پیانوی Grand Baby حدود 100 سانتی متر میباشد، در صورتی که در پیانوهای دیواری به علت قرار گرفتن مایل سیمها بر روی صفحه چدن، طول سیمها بیشتر از یک پیانوی Grand Baby میباشد. به عنوان مثال طول بزرگترین سیمهای یک پیانوی دیواری به ارتفاع 115 سانت، حدود 127 سانت میباشد.

3-پیانوی گرند مدیوم :(Grand Medium)این سایز پیانوهای گرند بزرگتر از دسته Baby هستند و عمق آنها بین 168 تا 175 سانتی متر می باشد
4-پیانوی گرند پارلور :(Grand Parlor)این دسته از پیانوها عمقی بین 175 الی 185 سانتی متر دارند و به پیانوهای گرند سالن پذیرایی معروفند.


5- پیانوی گرند سمی کنسرت یا بال روم :(Grand Ballroom or Semiconcert)این پیانوهای گرند عمقی ما بین 185 الی 213 سانتی متر را شامل می شوند. سیمهای بلند، عمق قابل مالحظه و صفحه صدای بزرگ این پیانوها دلیل داشتن حجم صدای باالی این سایز از پیانوهای گرند میباشد. الزم به ذکر است که اغلب از این سایز پیانوهای گرند برای اجراهای موسیقی در سالن های متوسط یا برای ضبط در استدیوهای موسیقی استفاده میشود. همچنین پیانیست های حرفه ای از این سایز پیانوهای گرند برای تمرین در منزل استفاده میکنند.


6-پیانوی کنسرت :(Grands Concert)طول دسته ششم پیانوهای گرند بیشتر از 215 سانت است که در مدل های Concert Full به 280 سانتی متر هم میرسد. الزم به ذکر است که بعضی از تولید کنندگان مطرح پیانو، سازهایی با طول بیش از 3 متر هم تولید میکنند. از این سایز پیانوها تنها در اجراهای بسیار جدی و سالن های بزرگ و مطرح استفاده میشود. همچنین بر اساس سلیقه بعضی تولید کنندگان، در بعضی از این پیانوها تعدادی کالویه در قسمت باس اضافه گردیده که ممکن است تعداد کل کالویه ها را تا 96 عدد افزایش دهد )تعداد کالویه های استاندارد یک پیانو 88 عدد میباشد(. همچنین در بعضی از آنها یک پدال چهارم نیز تعبیه گردیده.جمعه 04 اسفند 1396 - 23:54
ورود به سایت این کاربر ارسال پیام خصوصی به این کاربر ایجاد نقل قول تشکر میکنم گزارش این تاپیک به مدیریت
ارسال ها 1441
عضویت 12 /4 /1394
محل زندگی داخل ایران!
تشکر ها 833
تشکر شده 758
سلام.
آوردن لینک های مستقیم به وبلاگ خودتون بر اساس قوانین ممنوع هست.
اطلاعات تکمیلی رو میتونید در قوانین بخونید:
http://www.3nafari.ir/Forum/Post/375

سه نفری دات آی آرسه نفری دات آی آرسه نفری دات آی آرسه نفری دات آی آر
یکشنبه 06 اسفند 1396 - 16:48
ارسال پیام خصوصی به این کاربر ایجاد نقل قول تشکر میکنم گزارش این پاسخ به مدیریت
برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :